چهارشنبه 25 تیر 1399 |
آیس بلاست؛ از علم تا عمل
آیس بلاست در واقع یک روش اختصاصی موثر در ارتباط تمیز کاری با یخ خشک میباشد که قرصهای یخ خشک(CO2) در حالت جامد را به عنوان مواد مورد نیاز در بمباردمان استفاده می نماید
مقدمه

به نظر شما هزینه مالی و زمانی برای سرویس ، اورهال و نگهداری یک واحد صنعتی روزانه و یا حتی ساعتی چه مبلغی است؟        روشهای سنتی چه مقدار به محیط زیست و یا سیستمهای تولید آسیب می زند؟
100میلیون، 200 میلیون یا ....
"می دانید آیس بلاست این زمان را کوتاه می کند"


آیس بلاست چیست: آیس بلاست  (ice blasting)را تکنولوژی تمیزکاری صنعتی با استفاده از یخ خشک میدانند؛این صنعت بر پــایه تصــعید یـخ خشــک فعــالیت و کـلیه آلـودگی هـای سطحی را بصـورت شگفت انگیزی پاکسازی می نماید. تمامی ماشین آلات موجـود در صنــایع می توانند از مــزایـای این تکنـولـوژی بهـره مند گردند.


یخ خشک شکل جامد کربن دی اکسید است.که بیشترین کاربرد آن به دلیل خاصیت سرمازایی زیاد آن است.این ماده غیر سمی و غیر خورنده.در دمای7/78- درجه تصعید میشود و هر کیلوگرم آن1.573 کیلوژول گرما را جذب می کند.تکه های یخ خشک به راحتی بریده شده،در صنایع غذایی به عنوان سرماساز استفاده می شود.برای ایجاد سرما در حمل ونقل بستنی و موادغذایی منجمد دیگر  نیز مورد استفاده قرار میگیرد.یخ خشک نسبت به یخ معمولی مزیت هایی دارد والبته گران تر هم هست.یخ خشک به دلیل تصعید شدن به طور مستقیم مایعی باقی نمی گذارد،چیزی را تر وخیس نمی کند و با وزن مساوی سرمای بیشتری ایجاد میکند.آیس بلاست

نزدیک به دو قرن پس از آنکه چارلز ایلوزیر (شیمی دان فرانسوی ) در سال 1835 میلادی یخ خشک را کشف  نمود ، شرکت کلدجت آمریکا موفق شد تا یخ خشک را تولید  صنعتی نماید و در سال 1988 میلادی نیز کلد جت توانست دستگاههای آیس میکر(یخساز)و آیس بلاست (پاشنده یخ خشک)را تولید کندو چندی بعد طی انعقاد یک قرارداد چند میلیون دلاری با نیروی هوایی آمریکا این صنعت را  به دنیا معرفی و پایه گذاری نماید.

آیس بلاست در واقع یک روش اختصاصی موثر در ارتباط تمیز کاری با یخ خشک (جهت پاک کردن و رسوب زدایی ماشین آلات و غیره ) میباشد که قرصهای یخ خشک( CO2 )  در حالت جامد را به عنوان مواد مورد نیاز در بمباردمان استفاده می نماید ، روش مذکور کاملا سازگار با محیط زیست بوده و یک روش بسیار سریع و موثر در مقایسه با سایر روش های تمیز کاری ماشین آلات صنعتی میباشد.
آیس بلاست؛ از علم تا عمل


ذرات  جامد یخ خشک (co2)  در لحظه برخورد با سطح، از انرژی جنبشی برخوردار بوده و دارای دمای 79- درجه سلسیوس می باشند. هنگام برخورد یخ خشک با سطح آلوده دمای روی سطح  در کسری از ثانیه کاهش می یابد.این کاهش دما موجب  می شود تا آلودگی روی سطح  بدلیل سرمای فوق العاده پائین یخ خشک حالت انقباض بخود گرفته و پیوند میان آن و سطح اصلی  سست شود، ضمنا این کاهش دمای آنی موجب کاهش دمای سطح اصلی نمی شود.
ذرات یخ خشک هنگامی که  با فشار هوای خشک از نازل خارج میشوند دارای انرژی جنبشی فراوان هستند. (در مقایسه با سایر روشهای متداول تمیزکاری مانند سند بلاست که  دارای سایندگی فراوان است )  در نتیجه می تواند آلودگی و جرم را از روی سطح بدون هیچ نوع آسیبی بردارد. هنگامیکه ذرات یخ خشک با سطح برخورد می کنند در لحظه برخورد از فاز جامد مستقیما به فاز گاز تبدیل و حجم آنها ناگهان  700برابر میشود و این افزایش ناگهانی حجم  به همراه انرژی جنبشی یخ خشک سبب می شود تمامی رسوبات باقی مانده،از روی سطح برداشته شود.
با  روش آیس بلاست هیچگونه اثر آلودگی محیطی وجود نداشته و بقایای آلودگی به سادگی بدون اتلاف وقت و هزینه قابل پاکسازی می باشد.بخاطر ملاحظات زیست محیطی در این روش از این صنعت در دنیا به عنوان صنعت سبز یاد می شود.
 چرا آیس بلاست؟؟؟

آیس بلاست به دلایل زیر ارجحیت دارد:


 Ø      هیچ نوع پسماند شیمیایی ندارد.
در بهره برداری از این دستگاه هیچگونه ضایعات و پسمانده غیر از جرم¬های کنده شده از خود بر جای نمی ماند. که اجزاء کنده شده با انواع جاروها قابل وکیوم می باشد .


Ø      هیچ نوع ماده ساینده ای ندارد.
آیس بلاست به هیچ عنوان ساینده نمیباشد. بنابراین با سطوح مختلف بر خوردی توام با ملایمت و آهستگی دارد دیگر نیاز به بهره برداری از برس سیمي و یا کارتک که موجب ایجاد شدن خراش یا پارگی در سطوح مختلف می گردد، نخواهد بود.


Ø      هیچ نوع پسماند از هیچ نوعی ندارد.
1)      در سیستم آیس بلاست از هیچ نوع ماده سمی و شیمیایی بهره برداری نمیشود و از این بابت دارای صرفه اقتصادی می باشد .
2)      هیچ نوع آلایندگی در محیط کاربری ایجاد نمی کند.


 
Ø      صرفه اقتصادی
کاهش زمان خواب خطوط تولید
افزایش عمر دستگاه به علت تمیز کاری در محل بدون نیاز به جابجائی و یا باز و بست
کاهش هزینه های تمیز کاری
عدم نیاز به مواد شیمیائی خطرناک و حلالها
عدم نیاز به باز و بست و تعمیر و نگهداری
 
Ø      هیچ نوع بخارات سمی ندارد.
Ø      هیچ نوع ماده اضافه ای جهت جمع آوری وجود ندارد.
Ø      هیچ نوع ماده خطرناکی جهت از بین بردن و یا تصفیه نمودن وجود ندارد.
Ø      آسیبهای جسمی و عوارض برای اپراتور بوجود نمی آورد.
 تکنیک آیس بلاست در مواقعی استفاده میشود که یکی از شرایط ذیل وجود داشته باشد:
 

*حساسیت بالای سطوح 

* امکان ایجاد خرابی توسط سندبلاست یا دیگر روش ها 

* بهداشتی بودن محیط

* سطوح دارای پیچیدگیهای فراوان

*به صرفه نبودن باز و بسته کردن قطعات 

* هزینه های گزاف از کار افتادن خط تولید


 

کاربرد آیس بلاست

کارایی و مزایای آیس بلاست سبب شده است که در صنایع زیادی کاربرد داشته باشد؛ در حقیقت با ورود این تکنیک شگفت انگیز به بسیاری از صنعت، بازدهی را تا چندین برابر افزایش داده است.
کاربرد های آیس بلاست در صنایعی چون:
صنایع دریایی و کشتی سازی ، صنایع تولید انواع پالت ها و افشانه ها ، صنایع هوایی و فضایی ، صنایع پلاستیک ، لاستیک و سرامیک ، صنایع اتومبیل سازی ، صنایع الکترونیک ، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ،  نیروگاههای برق و صنایع وابسته ، صنایع چاپ و بسته بندی ، صنایع قالبسازی ، صنایع غذایی و کشاورزی ، راه آهن و صنایع وابسته ، صنایع هسته ای ، صنایع نساجی ،صنایع ریخته گری و ذوب فلز، صنایع شیمیایی و پلیمری ، صنایع نیمه هادی ، صنایع سیمان ، صنایع دارویی ، صنايع نفت و گاز ، صنعت پرسكاري ، تعميرات بويلر ها ، تاسيسات برق و پانل ، صنايع كاغذ سازي و ....

آیس بلاست را به میلاد فناوری سپهر بسپارید

شرکت میلاد فناوری سپهر با تکیه بر تجربه، نیروی کارآزموده و کارشناسان متخصص نوید همکاری با کیفیت و مقرون به صرفه  در زمینه آیس بلاست را به تمامی کارخانجات و شرکت های صنعتی میدهد و امیدوار است با دقت در اجرا و جلب رضایت مشتریان بتواند نقش بسزایی در ارتقای صنعت کشور عزیزمان داشته باشد.

1394/1/7

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
7.9/10 (تعداد آرا 32 نفر )